DANAS SLAVIMO HEROJE HUMANOSTI – DAN JE DARIVATELJA KRVI

25. je listopada, Dan darivatelja krvi u Republici Hrvatskoj. Dan je ovo kada se slavi humanost i solidarnost onih koji nesebično daruju dio sebe drugima.

U prizemlje zgrade Dnevnih bolnica OB Zadar, gdje se održavaju akcije darivanja krvi, od ranog jutra pristižu darivatelji. Zahvaljujući njima te izvrsnoj suradnji s Crvenim križem, krvi u zadarskoj bolnici gotovo nikad ne nedostaje.

„Ljetni mjeseci uvijek iziskuju veći broj doza krvi, no mi nismo imali nikakvih nestašica. Nismo morali apelirati putem medija niti odgađati operacijske zahvate. Imali smo dovoljno doza krvi čak i za slanje u ostale zdravstvene ustanove duž naše obale. Hvala našim darivateljima što smo u svakom trenutku bili potpuno opskrbljeni krvlju“, kazala nam je Marijana Nadinić, dr.med., voditeljica Odjela za transfuzijsku medicinu.

Do sredine listopada tekuće godine ukupno je darovano 5145 doza krvi, a do konca godine sigurno ćemo stići do 6500. Upravo oko te brojke kreću se i godišnje potrebe naše bolnice i ona nam jamči mir. Takav rezultat možemo zahvaliti velikom angažmanu i trudu pojedinaca koji stalno rade na podizanju svijesti o značaju dobrovoljnog darivanja krvi.

Na području Zadarske županije imamo bazu stalnih darivatelja krvi koja se kreće oko brojke 2700 i ta stabilna mreža darivatelja uspješno se održava. To su ljudi koji se sami javljaju na zadarsku Transfuziju i na njih se uvijek može računati u slučaju hitnoća. Za svoju plemenitost ne primaju nikakvu naknadu, osim osjećaja osobnog zadovoljstva da su spasili nečiji život. Darivatelji krvi su aktivni sudionici u liječenju bolesnika, jer jedini izvor krvi je – čovjek. Ovu tekućinu koja život znači nije moguće proizvesti umjetnim putem.

Bolest i nesreće, nažalost, ne poznaju odgodu. U tim situacijama, kada nam zatreba krv, svi ovisimo o krvotoku solidarnosti. Stoga na njegovom osnaživanju moramo raditi tijekom cijele godine.

U Poliklinici Opće bolnice Zadar, na ukupnoj površini od 241 m2, oprema se prostor namijenjen potrebama DDK-a. Sve se čini kako bi darivateljima, a i osoblju Transfuzije, sam čin darivanja protekao što ugodnije. Jedan je ovo od načina zahvale herojima humanosti koji spašavaju tuđe živote.

Ukoliko možete biti dio ove snažne grupe zadarskih darivatelja, pridružite im se u prizemlju zgrade Dnevnih bolnica, prema sljedećem rasporedu:

– utorak od 08:00 do 12:00 h

– srijeda od 14:00 do 19:00 h

– petak od 08:00 do 12:00 h

Ponedjeljkom i četvrtkom darivanja krvi se održavaju po rasporedu terenskih akcija.

Dragi darivatelji krvi, u ime svih kojima ste pomogli i kojima ćete tek pomoći, HVALA!